Krásný romantický lom nacházející se východně nad obcí Vápennou, téměř v samém vršku kopce Žulový vrch (dříve Brankope – 718 m.n.m.), podle něhož se nazýval i samotný lom. Nad lomem se nachází od roku 1965 trempská osada Stříbrná pavučina.

Lom Žulový vrch leží mezi Jasanovým vrchem a Zelenou horou (místní část obce Vápenná). Lom leží téměř v samém vršku kopce Žulový vrch (dříve Brankope – 719 m n.m.), podle něhož se nazýval i samotný lom. Na počátku století zde byl otevřen lom na žulu. Lom na Žulovém vrchu byl zřízen kamenickým odborářským družstvem Brankope z Vápenné po první světové válce. Družstvo však nebylo schopné konkurovat velkým firmám a brzy zaniklo. Lom je nyní zatopen a vytváří působivé jezírko s velmi romantickou atmosférou. Nabízí se odtud i pěkný výhled k severu na Žulovskou pahorkatinu a kostelík na Boží hoře. K Žulovému vrchu vede modrá turistická značka z obce Vápenná.

Poloha: K lomu se nejlépe dostanete po modré turistické značce z Vápenné (cca 4,5 km.) nebo od osady Paseky  Otevřít mapu

© RYCHLEBY.CZ

Výhradní práva na veškeré materiály na webu rychleby.cz jsou majetkem provozovatele. Všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto webu, není-li uvedeno jinak, v celku ani v části nesmí být kopírována nebo jinak reprodukována bez výslovné souhlasu provozovatele. Veškeré zobrazené fotografie a obrazové materiály jsou chráněny autorským zákonem, svolení s použitím fotografií a obrazových materiálů webu může udělit výhradně majitel webu rychleby.cz a to pouze písemnou formou na základě obchodně dodavatelské smlouvy.