Petříkov

Horská osada Petříkov (740-950 m n.m) byal založena v roce 1617 a podle lánového rejstříku hospodařilo v osadě v roce 1677 12 zahradníků. Do roku 1834 se rozrostl na 32 domů s 202 obyvateli. Po roce 1848 byl Petříkov připojen k staroměstskému soudnímu okresu v šumperském hejtmanství a v roce 1854 zde začalo v soukromém domě také školní vyučování . V Petříkově se začala rozvíjet těžba pyritu (zanikla po první světové válce) a tuhy (s přestávkami pokračovala i v meziválečném období). V roce 1900 měla osada 39 domů s 207 obyvateli, v roce 1950 43 obyvatel a 38 domů a v roce 1991 jen 16 osob v pěti trvale obydlených domech.

Dnes je Petříkov místní částí obce Ostružná a významným turistickým střediskem zaměřeným na zimní sporty i letní turistiku.

Petříkov je významné lyžařské středisko

Středisko nabízí středně obtížné sjezdové tratě . Díky dostatečné nadmořské výšce se v Petříkově lyžuje od poloviny prosince až do konce března. Středisko je vybaveno umělým zasněžováním a sjezdové tratě jsou pravidelně upravovány. Přímo u vleků jsou další doprovodné služby: občerstvení, ski servis, úschovna, půjčovna lyží a nově vybudované WC pro lyžaře. V okolí střediska se nacházejí zajímavé běžecké trasy.

Z trojice Ostružná – Petříkov – Ramzová je středisko Petříkov nejmalebnější a nejkomornější centrum celoročního cestovního ruchu vhodné pro klidovější, i když fyzicky náročnější formy rekreace a turistiky.

místo pro fotogalerii…

© RYCHLEBY.CZ

Výhradní práva na veškeré materiály na webu rychleby.cz jsou majetkem provozovatele. Všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto webu, není-li uvedeno jinak, v celku ani v části nesmí být kopírována nebo jinak reprodukována bez výslovné souhlasu provozovatele. Veškeré zobrazené fotografie a obrazové materiály jsou chráněny autorským zákonem, svolení s použitím fotografií a obrazových materiálů webu může udělit výhradně majitel webu rychleby.cz a to pouze písemnou formou na základě obchodně dodavatelské smlouvy.