Patříte mezi aktivní jedince, kterým pomalu, ale jistě, dochází nápady, kam se ještě vydat? Co takhle Rychlebské hory? Byli jste tam už? Nacházejí se v nejzápadnější části Slezska, v severozápadním výběžku okresu Jeseník, severozápadně od pohoří Hrubého Jeseníku. Hlavní hřeben leží na česko-polské hranici a patří mezi nejkrásnější pohoří České republiky.

Rychleby – nedotčená příroda a hluboká údolí

Jedno z nejkrásnějších míst naší země láká na nedotčenou přírodu, čistý vzduch, posvátné ticho, hluboká údolí, ale i hřebeny s krásnými smrkovými lesy bez návalu turistů. Jaká místa přímo volají po vaší návštěvě?

 

Tip číslo jedna: Přechod hlavní hřebenovky Rychlebských hor

Začneme pěkně zostra a rovnou vás pozveme na jednu z nejhezčích hřebenovek u nás. Přechod hřebenovky Rychlebských hor je nezapomenutelným a jedinečným turistickým zážitkem.

Vaše cesta může začít buď na Ramzovském sedle, nebo na samém konci javornického výběžku v obci Bílá Voda. Ta rozhodně stojí za vidění a byť vás odtud čeká víc šlapání do kopce, doporučujeme vyrazit právě odtud. Obec ze tří stran obklopuje státní hranice, najdete zde pozoruhodný architektonický komplex tvořený kostelem, cennými sochami a pozdně barokní piaristickou kolejí.
Za prohlídku určitě také stojí hřbitov v Bílé Vodě, který je od roku 2000 kulturní památkou.

Odtud vás pak čeká zhruba 9 km nenáročného, ale vytrvalého stoupání po červené značce, které vás dovede na vrchol Borůvkové hory. Její plochý masiv patří k dominantám Rychlebských hor. Od roku 2006 tu na vás čeká také nová rozhledna, odkud dohlédnete přes Kladsko až na Sněžku, Orlické hory a Králický Sněžník.

Co dál? Pak máte dvě možnosti. Buď se vydáte po modré značce dolů kolem kaple a pramene zázračné vody do Travné a pak vzhůru na horní konec vesnice Zálesí ke státní hranici, nebo zvolíte druhou cestu, která vede hřebenem a hraničním průsekem do Landeckého sedla po polské zelené až do horské osady Zálesí.

Odtud se vydejte po české modré na vrch Koníček a Černý kout, pak po polské zelené, která se drží hřebene až k bývalé osadě Hraničky, tajuplně krásného a smutného místa Rychlebských hor, kde do dnešních dnů zůstalo stát poslední stavení z původní horské osady. Za ní pak stoupá červená značka pod Špičák, kde na vás čeká poslední úsek. Ten je označen žlutě a je poměrně členitý a náročný.

Dovede vás totiž na Smrk, nejvyšší vrchol Rychlebských hor s výškou 1.125 m., který vás odmění krásnými rozhledy na celé pohoří. Odtud už vás čeká jen pohodlná cesta pěkně dolů po červené až na Ramzovou.

Tip číslo dva pro milovníky běžek: Praděd a Paprsek

Chcete krásy Rychlebských hor poznávat hlavně v zimě, na běžkách? Váš zrak by měl spočinout na místě s názvem Paprsek a nadmořskou výškou 950-1100 metrů nad mořem, kde na vás čeká hned několik okruhů. Kde na ně můžete nastoupit?

  • V Petříkově, kam se dostanete autem a bez problémů tam zaparkujete.
  • U horní stanice lanovky na Paprsku, kde je nejvýše položený nástupní bod, ze kterého se můžete vydat hned několika směry. I sem se zkušení řidiči dostanou autem, s parkováním je to ale o něco horší.
  • Ve Velkém Vrbně pod lanovkou, odkud na Paprsek vyjedete sedačkovou lanovkou.
  • Jedete vlakem? Ze stanice na Ramzové to je do Petříkova asi 1 kilometr, když vám štěstí bude přát, zdoláte ho na běžkách.
  • Skibusem se na Paprsek dostanete ze Starého Města.

Víte, že tratě na Paprsku jsou navzájem propojené a prolínají se? Všechny prochází jedním bodem, tím je rozcestí Palaš.

Náš tip: Běžky vás nelákají, milujete sjezdové lyžování? Vydejte se do nedalekého Jeseníku na Ramzovou, případně vsaďte na klasiku v Krkonoších a Rychleby si schovejte na léto.

Tip číslo tři: Rychleby na kole aneb na asfalt zapomeňte

Rychlebské hory jsou rájem pro cyklisty. Nabízí mnoho cestiček, které se linou nádhernou přírodou uvnitř kopcovité krajiny s hustými a hlubokými lesy. Na asfalt zapomeňte, proviant si vezměte s sebou.

Ideální startovní pozicí je vesnička Vojtovice, která leží mezi Žulovou a Javorníkem. Údolím Vojtovického potoka vystoupáte až na louku u Hraniček, minete horní okraj Nových Vilémovic, doputujete k rozcestí u vrchu Vábný a bývalému zajateckému táboru. Tady odbočte na modrou a vydejte se k hraničnímu přechodu v Černém Koutě.

Úzkou pěšinkou lemovanou borůvčím pak pokračujte na Koníček, sjeďte do Zálesí, Travné, pak k rozcestí Pod Bílou Skálou. Odtud je to jen kousek k Vysokému kameni, odkud je krásná vyhlídka po okolí. Když se porozhlédnete po okolí, můžete pokračovat do Javorníku a na hrad Rychleby po červené kolem Čertových kazatelen. Po červené se dál dostanete do Červeného dolu přes Nové Vilémovice k Hraničkám a do Vojtovic.