Boží hora – magický vrchol s posvátným geniem loci, nejvyšší vrchol Žulovské pahorkatiny, jedinečné vyhlídkové místo s širokým panoramatickým rozhledem na část krajiny Rychleb a pásu Rychlebských hor. Dominantou vrcholu Boží hory je kostel Panny Marie Bolestné, významné poutní místo a magický středobod střední části Rychleb, viditelný na kilometry daleko. Ze Žulové vede na vrchol lesem křížová cesta – fotogalerie zde.

Kostel Panny Marie Bolestné je majetkem města Žulová, nepatří církvi a není vysvěcen.

Poloha:  Otevřít mapu

V letech 1712-1713 byl na vrcholu hory postaven malý dřevěný kostelík, vysvěcený 16. května 1773. Ten je ale roku 1784 na základě Josefínských reforem uzavřen a oltářní obraz Panny Marie Bolestné převezen do farního kostela ve Skorošicích. Roku 1864 dochází pak k vyloupení a zpustošení kostelíku a jeho dalšímu postupnému chátrání. Stavba současného kostela započala v květnu roku 1878 a byla dokončena 21. září 1879 usazením kříže na vrchol kostelní věže. K vysvěcení však dochází až 30. května roku 1880 za účasti mnohatisícového shromáždění a od té doby se kostel Panny Marie Bolestné stává dominantou Boží hory a významným poutním místem.

Kostel je ukázkou mistrně zvládnuté novogotické architektury a spolu se stavebně i vizuálně podobným kostelem v Travné naprosto výjimečnou sakrální stavbou celého regionu. Stavebně se jedná o jednolodní kostel obdélníkového půdorysu, jehož stěny jsou zpevněny vnějšími opěrnými pilíři. Stavba je cihlová, z vnější strany chráněná kamenným pohledovým pláštěm.

Dnešní místo je krásně upravené, s řadou možností posezení v krytém přístřeku či pod otevřenou oblohou a nabízí návštěvníkům krásný pohled na hlavní hřeben Rychlebských hor a kouzelné krajiny Rychleb.

Fotogalerie

Křížová cesta na Boží horu

Křížovou cestu tvoří čtrnáct žulových sloupků s kapličkou s pašijovým obrázkem. Cesta vede ke kostelu Panny Marie Bolestné na vrcholu kopce Boží hora.

Vlastním nákladem města Žulová byla roku 1877  vybudována křížová cesta na vrchol Boží hory. Obrazy na sloupcích křížové cesty byly roku 1893 obnoveny vidnavským malířem Bauchem a křížová cesta byla duchovním správcem 30. května 1893  znovu vysvěcena.

© RYCHLEBY.CZ

Výhradní práva na veškeré materiály na webu rychleby.cz jsou majetkem provozovatele. Všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto webu, není-li uvedeno jinak, v celku ani v části nesmí být kopírována nebo jinak reprodukována bez výslovné souhlasu provozovatele. Veškeré zobrazené fotografie a obrazové materiály jsou chráněny autorským zákonem, svolení s použitím fotografií a obrazových materiálů webu může udělit výhradně majitel webu rychleby.cz a to pouze písemnou formou na základě obchodně dodavatelské smlouvy.